B3441B7L1112A0E100
DigiKey Part Number
609-B3441B7L1112A0E100TR-ND - Tape & Reel (TR)
609-B3441B7L1112A0E100CT-ND - Cut Tape (CT)
609-B3441B7L1112A0E100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B3441B7L1112A0E100
Description
FLOATING BTB CONNECTOR, P=0.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B3441B7L1112A0E100 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
13mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.449" (11.40mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)