98464-G61-32LF
DigiKey Part Number
609-2565-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98464-G61-32LF
Description
CONN HEADER R/A 32POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 32 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
98464-G61-32LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)