98414-S06-14ULF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-98414-S06-14ULF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 98414-S06-14ULF |
Description | CONN HEADER VERT 14POS 2MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 14 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 98414-S06-14ULF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.098" (2.50mm) |
Series | Insulation Height 0.232" (5.90mm) |
Packaging Tube | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold, GXT™ |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm) |
Style | Current Rating (Amps) 2A (AC/DC) |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 200V (AC/DC) |