98401-101-26LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 98401-101-26LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 98401-101-26LF |
Description | CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 26 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 98401-101-26LF Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) |
Series | Insulation Height 0.084" (2.14mm) |
Packaging Bulk | Contact Shape Square |
Number of Rows 2 | Features Board Guide |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -65°C ~ 130°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 3A |