95278-401B50 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 246
Datasheet
Connector Header Surface Mount 50 position 0.100" (2.54mm)
95278-401B50
DigiKey Part Number
95278-401B50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-401B50
Description
CONN HEADER SMD 50POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.100" (2.54mm)