95278-401A40 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 3,000
Datasheet
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Harwin Inc.
Samtec Inc.
Samtec Inc.
Connector Header Surface Mount 40 position 0.100" (2.54mm)
95278-401A40
DigiKey Part Number
95278-401A40-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-401A40
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
95278-401A40 Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)