95278-401-10LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
WEC
In Stock: 388
Datasheet
Connector Header Surface Mount 10 position 0.100" (2.54mm)
95278-401-10LF
DigiKey Part Number
609-95278-401-10LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-401-10LF
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
95278-401-10LF Models
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
78.7µin (2.00µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact