95278-101B50LF
DigiKey Part Number
609-95278-101B50LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-101B50LF
Description
CONN HEADER SMD 50POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
95278-101B50LF Models
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tube
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact