861400102YO6LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 1,740
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
WEC
In Stock: 458
In Stock: 272
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
Samtec Inc.
In Stock: 33
Harwin Inc.
Harwin Inc.
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
861400102YO6LF
DigiKey Part Number
861400102YO6LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
861400102YO6LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contact Length - Mating
0.276" (7.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.496" (12.60mm)
Insulation Height
0.102" (2.60mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
1000V