77313-824-18LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-77313-824-18LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 77313-824-18LF |
Description | CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 77313-824-18LF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.266" (6.75mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.114" (2.90mm) |
Series | Overall Contact Length 0.480" (12.19mm) |
Packaging Bulk | Insulation Height 0.100" (2.54mm) |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -65°C ~ 130°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 3A per Contact |