77313-127-64LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole 64 position 0.100" (2.54mm)
77313-127-64LF
DigiKey Part Number
77313-127-64LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-127-64LF
Description
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
77313-127-64LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.260" (6.60mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Series
Overall Contact Length
0.465" (11.81mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact