75844-222-72LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
3M
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Sullins Connector Solutions
In Stock: 850
In Stock: 50
In Stock: 662
In Stock: 99
In Stock: 569
In Stock: 20
In Stock: 70
Connector Header Through Hole 72 position 0.100" (2.54mm)
75844-222-72LF
DigiKey Part Number
75844-222-72LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
75844-222-72LF
Description
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
75844-222-72LF Models
Contact Length - Mating
0.305" (7.75mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.525" (13.34mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
110V