75844-102-14LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 170
Datasheet
Similar
3M
In Stock: 54
Datasheet
Preci-Dip
In Stock: 0
Preci-Dip
In Stock: 0
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 429
Samtec Inc.
In Stock: 28
Samtec Inc.
In Stock: 29
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
75844-102-14LF
DigiKey Part Number
75844-102-14LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
75844-102-14LF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
75844-102-14LF Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length
0.465" (11.81mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
110V