71980-114LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 725
Datasheet
In Stock: 37
WEC
In Stock: 576
In Stock: 1,091
In Stock: 709
In Stock: 652
In Stock: 500
3M
3M
In Stock: 234
In Stock: 320
Image for 71980-114LF is not available
71980-114LF
DigiKey Part Number
71980-114LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71980-114LF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Mfr
Contact Length - Mating
0.228" (5.80mm)
Series
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Insulation Height
0.685" (17.40mm)