71918-050LF
DigiKey Part Number
609-71918-050LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71918-050LF
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
71918-050LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.228" (5.80mm)
Series
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Insulation Height
0.685" (17.40mm)