71600-020LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-1741-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 71600-020LF |
Description | CONN RCPT 20P IDC 28-30AWG GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28-30 AWG |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 71600-020LF Models |
Category | Row Spacing 0.100" (2.54mm) |
Number of Positions 20 | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Pitch 0.100" (2.54mm) | Color Gray |