69830-040LF
DigiKey Part Number
609-6076-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
69830-040LF
Description
CONN DIP HDR IDC 40POS VERT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Blue IDC 26-28 AWG, Stranded or Solid Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
69830-040LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Through Hole
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Tube
Wire Gauge
26-28 AWG, Stranded or Solid
Part Status
Active
Features
Feed Through
Connector Type
Ribbon Cable, DIP Header
Contact Finish
Tin
Number of Positions
40
Contact Finish Thickness
150.0µin (3.81µm)
Cable Pitch
0.050" (1.27mm)
Color
Blue
Board-Side Pitch
0.100" (2.54mm)