68492-110H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 348
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
68492-110H
DigiKey Part Number
68492-110H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
68492-110H
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bag
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Part Status
Obsolete
Insulation Height
0.190" (4.83mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
5A
Style
Voltage Rating
110V