67013-020LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-67013-020LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 67013-020LF |
Description | CONN FFC/FPC RCPT HSG 20POS 2.54 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Housing FFC, FPC Housing for Female Contacts Connector 20Pos 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 67013-020LF Models |
Category | Pitch 0.100" (2.54mm) |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | FFC, FCB Thickness 0.31mm |
Series | Voltage Rating 500 V |
Packaging Bulk | Housing Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
Part Status Active | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Flat Flex Type FFC, FPC | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type Housing for Female Contacts | Current Rating (Amps) 3 A |