67013-014LF
67013-014LF
67013-014LF
DigiKey Part Number
609-67013-014LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67013-014LF
Description
CONN FFC/FPC RCPT HSG 14POS 2.54
Detailed Description
Housing FFC, FPC Housing for Female Contacts Connector 14Pos 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
67013-014LF Models
Category
Pitch
0.100" (2.54mm)
FFC, FCB Thickness
0.31mm
Series
Voltage Rating
500 V
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3 A