65240-016LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-3060-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 65240-016LF |
Description | CONN RCPT HSG 16POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Blue 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 65240-016LF Models |
Connector Type | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Contact Type Female Socket | Note Contacts Sold Separately |
Number of Positions | Base Product Number |
Pitch 0.100" (2.54mm) |