58102-G61-25LF
DigiKey Part Number
609-2527-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
58102-G61-25LF
Description
CONN HEADER R/A 50POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 50 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
58102-G61-25LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.165" (4.20mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
200V (AC/DC)