57102-G06-15LF
DigiKey Part Number
609-2603-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
57102-G06-15LF
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
57102-G06-15LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.315" (8.00mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
200V (AC/DC)