Image for 54242-411202250LF is not available
54242-411202250LF
DigiKey Part Number
2266-54242-411202250LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
54242-411202250LF
Description
CONN HDR 20POS 0.1" STACK SMD
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
54242-411202250LF Models
Category
Length - Overall Pin
1.155" (29.337mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Length - Post (Mating)
0.269" (6.833mm)
Series
Length - Stack Height
0.886" (22.500mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
20
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
78.7µin (2.00µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)