53611-S14-4LF
DigiKey Part Number
53611-S14-4LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
53611-S14-4LF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
53611-S14-4LF Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Insulation Height
0.640" (16.26mm)