52601-G16-8 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
3M
In Stock: 2,563
Datasheet
Image for 52601-G16-8 is not available
52601-G16-8
DigiKey Part Number
52601-G16-8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
52601-G16-8
Description
CONN HEADER SMD 16POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
52601-G16-8 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.365" (9.27mm)
Part Status
Obsolete
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Operating Temperature
-65°C ~ 105°C