20021621-00020D4LF
DigiKey Part Number
20021621-00020D4LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021621-00020D4LF
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021621-00020D4LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Series
Insulation Height
0.327" (8.30mm)
Features
Keying Slot, Pick and Place
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Voltage Rating
125VAC