20021444-00016T4LF
20021444-00016T4LF
20021444-00016T4LF
DigiKey Part Number
609-5078-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021444-00016T4LF
Description
CONN RCPT 16POS IDC 30AWG GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 30 AWG
EDA/CAD Models
20021444-00016T4LF Models
Category
Row Spacing
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Tube
Wire Type
Ribbon Cable
Part Status
Active
Wire Gauge
30 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Feed Through
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
16
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch
0.050" (1.27mm)