20021112-00030T4LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 1,764
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 30 position 0.050" (1.27mm)
20021112-00030T4LF
DigiKey Part Number
20021112-00030T4LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021112-00030T4LF
Description
CONN HEADER R/A 30POS 1.27MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
20021112-00030T4LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.106" (2.69mm)
Series
Insulation Height
0.135" (3.43mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
125VAC