10164228-1201A1RLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-10164228-1201A1RLFTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10164228-1201A1RLF |
Description | BERGSTAK 0.4 120POS HEAD-1016422 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 120 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10164228-1201A1RLF Models |
Category | Pitch 0.016" (0.40mm) |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Number of Rows 2 |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness Flash |
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts | Mated Stacking Heights 1.5mm, 4mm |
Number of Positions 120 | Height Above Board 0.045" (1.14mm) |