10142348-010LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-10142348-010LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10142348-010LF |
Description | CONN RCPT HSG 10POS |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10142348-010LF Models |
Category | Row Spacing 0.096" (2.43mm) |
Mfr | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Series | Contact Termination Crimp |
Packaging Bag | Fastening Type Latch Lock |
Part Status Active | Color Black |
Connector Type | Features Terminal Position Lock (TPA) |
Contact Type Female Socket | Insulation Material Thermoplastic |
Number of Positions | Operating Temperature -40°C ~ 130°C |
Pitch 0.100" (2.54mm) | Note Contacts Sold Separately |