10135177-05111LF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10135177-05111LF |
Description | CONN RCPT 5POS 0.059 TIN SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 Position Receptacle Connector 0.059" (1.50mm) Surface Mount Tin |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10135177-05111LF Models |
Category | Termination |
Mfr | Fastening Type Latch Holder |
Series | Contact Finish - Mating |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Insulation Height 0.254" (6.45mm) |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Connector Type | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Contact Type Forked | Contact Finish - Post Tin |
Style Board to Cable/Wire | Features Pick and Place, Solder Retention |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 2A |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 100V |