10129382-910001BLF
DigiKey Part Number
10129382-910001BLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10129382-910001BLF
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
10129382-910001BLF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
3A
Style
Voltage Rating
110VDC