10129381-910002BLF
DigiKey Part Number
10129381-910002BLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10129381-910002BLF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
10129381-910002BLF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
0.420" (10.67mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
110VDC