10080054-115LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-3093-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10080054-115LF |
Description | CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10080054-115LF Models |
Category | Termination Press-Fit, Solder |
Mfr | Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks |
Series | Contact Length - Mating 0.234" (5.94mm) |
Packaging Tray | Contact Length - Post 0.160" (4.06mm) |
Part Status Active | Overall Contact Length 0.629" (15.97mm) |
Connector Type | Insulation Height 0.640" (16.26mm) |