10056845-116LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-3024-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10056845-116LF |
Description | CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10056845-116LF Models |
Category | Fastening Type Detent Lock |
Mfr | Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm) |
Series | Contact Length - Post 0.079" (2.00mm) |
Packaging Tube | Insulation Height 0.362" (9.20mm) |