10056844-120LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 1,942
Datasheet
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
10056844-120LF
DigiKey Part Number
609-3017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10056844-120LF
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10056844-120LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.079" (2.00mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.366" (9.30mm)