L77HDBH44S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 31
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 223
In Stock: 77
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
L77HDBH44S
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L77HDBH44S
DigiKey Part Number
L77HDBH44S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77HDBH44S
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
L77HDBH44S Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Voltage Rating
250V
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Stamped
Number of Rows
3
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
24-30 AWG
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C