L717HDC62PD1CH4RC309 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L717HDC62PD1CH4RC309-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L717HDC62PD1CH4RC309 |
Description | CONN D-SUB HD PLG 62POS R/A SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L717HDC62PD1CH4RC309 Models |
Category | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Style | Backset Spacing 0.350" (8.89mm) |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Board Lock, Grounding Indents, Grounding Tabs |
Number of Positions | Voltage Rating 250V |
Number of Rows 3 | Color Black |
Mounting Type | Contact Form Stamped |
Contact Type Signal | Contact Material Brass |
Flange Feature Board Side (4-40) | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |