L717HDC62PD1CH4R
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L717HDC62PD1CH4R
DigiKey Part Number
L717HDC62PD1CH4R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717HDC62PD1CH4R
Description
CONN D-SUB HD PLG 62POS R/A SLDR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
L717HDC62PD1CH4R Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Grounding Tabs
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
3
Color
Black
Brass
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C