L717HDB44PD1CH3R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 755
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
EDAC Inc.
In Stock: 0
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
L717HDB44PD1CH3R
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L717HDB44PD1CH3R
DigiKey Part Number
L717HDB44PD1CH3R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717HDB44PD1CH3R
Description
CONN D-SUB HD PLG 44POS R/A SLDR
Detailed Description
EDA/CAD Models
L717HDB44PD1CH3R Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Grounding Tabs
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
3
Color
Black
Brass
Flange Feature
Board Side (M3)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C