FCE17B25SA450 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 21
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 7
Assmann WSW Components
Assmann WSW Components
WEC
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
FCE17-B25SA-450
FCE17-B25SA-450
FCE17B25SA450
DigiKey Part Number
664-FCE17B25SA450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCE17B25SA450
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
FCE17B25SA450 Models
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Filter
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C