17EHD044PAA132
DigiKey Part Number
17EHD044PAA132-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EHD044PAA132
Description
CONN D-SUB HD PLUG 44P VERT SLDR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Board Lock, Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C