2M805-001-16M9-10PA
DigiKey Part Number
2M805-001-16M9-10PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2M805-001-16M9-10PA
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2M805-001-16M9-10PA Models
Category
Shell Finish
Electroless Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Coupling Nut, Self Locking
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
9-10
Cable Opening
0.397" (10.08mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C