2M801-038-07M7-10SA
DigiKey Part Number
1178-2M801-038-07M7-10SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2M801-038-07M7-10SA
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD SLDR
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Orientation
A
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum
Packaging
Bag
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
7-10
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C