2M801-007-16NF9-19PA
DigiKey Part Number
1178-2M801-007-16NF9-19PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2M801-007-16NF9-19PA
Description
2M801 19C 19#23 PIN PLUG OM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Color
Olive Drab
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Coupling Nut
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
9-19
Cable Opening
0.500" (12.70mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C