2M801-007-16M9-19PA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Cinch Connectivity Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ITT Cannon, LLC
In Stock: 11
Datasheet
19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
2M Micro-Miniature Connectors
2M801-007-16M9-19PA
DigiKey Part Number
1178-2M801-007-16M9-19PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2M801-007-16M9-19PA
Description
PLUG WITH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Electroless Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Features
Backshell, Coupling Nut
Number of Positions
19
Shielding
Shell Size - Insert
9-19
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.500" (12.70mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C