NPA-100B-015D
DigiKey Part Number
45-NPA-100B-015DTR-ND - Tape & Reel (TR)
45-NPA-100B-015DCT-ND - Cut Tape (CT)
45-NPA-100B-015DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPA-100B-015D
Description
SENSOR 15PSID 0.12" .166V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 15PSI (103.42kPa) Differential Male - 0.12" (3mm) Tube, Dual 100 mV ~ 166 mV 14-SOIC Module, Top Port
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NPA-100B-015D Models
Category
Accuracy
±1.5%
Manufacturer
Amphenol Advanced Sensors (NovaSensor)
Port Size
Male - 0.12" (3mm) Tube, Dual
Series
Port Style
Barbed
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Maximum Pressure
60PSI (413.69kPa)
Applications
Board Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Pressure Type
Differential
Mounting Type
Surface Mount
Operating Pressure
15PSI (103.42kPa)
Package / Case
14-SOIC Module, Top Port
Output Type
Analog Voltage
Base Product Number
Output
100 mV ~ 166 mV