Image for AZ8-1AT-12D is not available
AZ8-1AT-12D
DigiKey Part Number
3385-AZ8-1AT-12D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ8-1AT-12D
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
0.6 VDC
Part Status
Active
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Release Time
2 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
3 A
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Switching Voltage
300VAC, 150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6000VA, 100W
Coil Resistance
320 Ohms
Coil Current
37.5 mA