AZ2900-1CE-24AP1
DigiKey Part Number
3385-AZ2900-1CE-24AP1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2900-1CE-24AP1
Description
25 AMP POWER RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
4.8 VAC
Mounting Type
Operate Time
25 ms
Coil Voltage
Release Time
25 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Rating (Current)
25 A
Contact Material
Silver Cerium (AgCe)
Switching Voltage
277VAC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
6925VA
Relay Type
Coil Current
167 mA
Coil Resistance
77 Ohms